Tip na výlet: Železniční muzeum Zlonice

Mašiny, vagóny, nádraží, depa, návěstidla, závory, koleje, výhybky a vše ostatní co se životem na železnici souvisí uvidíte v Železniční muzeum v Lisovicích, nedaleko Zlonic, severně od Slaného.
Železniční muzeum, zaměřené na průmyslové lokomotivy, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939, se nachází v Lisovicích, místní části Zlonic – obce, které zasvětil obdivovatel železnice Antonín Dvořák svou první symfonii.
 

K nejzajímavějším exponátům patří nejmenší dochovaná normálně rozchodná parní lokomotiva v České republice. V současné době zahrnuje sbírkový fond zhruba 200 exponátů a souborů, z toho 7 lokomotiv a 25 vagónů normálního rozchodu, 1 autobus smluvně v létě provozovaný v Jindřichově Hradci a od roku 2004 též provozní přenosnou úzkokolejnou drážku o rozchodu 650 mm se dvěma motorovými lokomotivami a deseti vozy.

Muzeum je umístěné ve venkovském sídle vybudovaném zakladatelem klobouckého akciového cukrovaru Kašparem Vopršalem v roce 1848, které následně vlastnil jeho zeť, předseda vlády Jan Malypetr. V prostorách výtopny je výstava lokomotiv a nákladních vozů ze sbírkového fondu muzea, vyrobených v letech 1897 až 1955. Nový areál se nachází v Lisovicích, městské části Zlonic, necelý 1 kilometr západně od zlonického nádraží.

Celé léto navíc jezdí pravidelně každých 14dnů cyklohráček z Hlavního nádraží Praha
Můžete jej využít například hned zítra – tj. 8.6.: http://www.nasekladno.cz/akce/cyklohrackem-do-zeleznicniho-muzea-3/
Další termíny jsou: 22.6., 6.7., 20.7., 3.8., 17.8., 31.8., 14.9., 28.9., 12.10. a 26.10.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
X
Naše Kladno

FREE
VIEW