Tip na výlet: Rozhledna na Veselově u obce Družec

Vhodné i jako cyklovýlet pro celou rodinu (i menší děti)

 

Lokalita: návrší Veselov, cca 500m východně od obce Družec, cca 8km jihozápadně od Kladna

GPS: 50.1047169N, 14.0572100E

Přístup:  Z Kladna je to na rozhlednu jen 10 km a cesta je pohodová. Až na Velkou Dobrou se dá jet po cyklostezce (okolo Sletiště, přejet silnici z Rozdělova na Dobrou a pokračovat po příjemné cyklostezce lesem dál, až vyjedete na Velké Dobré u školy). Odtud je to už jen 1 km, ulicí Družeckou mezi baráky dojedeme k mostíku před dálnici R6. To už vidíte před sebou vyčuhovat jehlanovou dřevěnou rozhlednu. Za mostem přes dálnici se dáte ostře doleva a pak po vyšlapané pěšince v poli rovnou k rozhledně. Tohle je cesta, která je jen mírně do kopce, zvládne to i menší dítě.

K rozhledně se dá dostat ještě druhou cestou, která je určitě náročnější a pro mě byla zábavnější. Lépe se pojede na horském kole, i když místy je stoupání opravdu výživné. Pojedete až do obce Družec a na kraji vesnice se dáte doleva, je tam zelený ukazatel „k rozhledně“. Cedule je malá, takže se dá lehce přehlédnout. Tady začne ostré stoupání po asfaltce mezi domy, okolo tenisového hřiště. Za ním se dáte vlevo a po náročnější stezce lesem stoupáte až na vrchol. (mapka přístupu – viz níže).

Výhled: Obec Družec, přírodní park Džbán, Křivoklátská vrchovina, Kožova hora u Kladna.

Historie: Zhruba 12 metrů vysoká vyhlídková trámová konstrukce se od dubna 2014 tyčí na návrší Veselov (429m) u obce Družec v okrese Kladno. Rozhlednu zde nechala postavit obec Družec ve spolupráci s obcemi Velká Dobrá, Braškov a Doksy po předchozí úpravě místa Mysliveckým sdružením Zálesí Kyšice. Napodobenina triangulační věže, která na Veselově v minulosti stávala, byla vystavěna vedle zdejšího trigonometrického bodu v období leden až konec dubna 2014 podle projektu Ing. arch. Petra Vodrážky firmou Střechy Kozel s.r.o., Kyšice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
X
Naše Kladno

FREE
VIEW