Tip na výlet: Solvayovy Lomy

Skanzen Solvayovy lomy se nachází v katastru obce Svatý Jan pod Skalou v okrese Beroun ve Středočeském kraji. Bývalé lomy byly proměněny v muzeum těžby vápence a úzkorozchodné dráhy, používané k jeho těžbě. Skanzen je přístupný pro návštěvníky od jara do podzimu.

Skanzen Solvayovy lomy tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Největšími zajímavostmi jsou polní lomová dráha s rozchodem 600 mm, kterou se návštěvníci mohou v rámci prohlídky svézt, a také podzemní štola.   Budovy se zbytky technologických zařízení se nalézají ve zrušeném vápencovém lomu Paraple v krajině Českého krasu mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou, Bubovice a Loděnice. Po celý rok můžete volně procházet po vyznačených stezkáchprohlížet si volně přístupné exponáty a podle názorných informačních tabulí získat představu o způsobu těžby, dopravy a zpracování vápence.

Muzeum a podzemní štola jsou veřejnosti přístupné v období květen – říjen o sobotách, nedělích a svátcích, o hlavních prázdninách (červenec a srpen) nově i ve všední dny kromě pondělí. Kromě toho je možné objednat pro organizované skupiny prohlídku v období duben – červen a září – říjen každý všední den kromě pondělí. Prohlídka s výkladem trvá 75 – 90 minut, začíná prohlídkou muzea, následuje jízda lomovou dráhou a prohlídka podzemní štoly.

Skanzen leží v přírodní rezervaci a není sem možné bez povolení zajíždět motorovými vozidly. Ze všech tří okolních obcí vedou do skanzenu značené cesty. Ve skanzenu je možné zakoupit chlazené nealko nápoje a pivo, pohledy a turistickou známku.

Provozovatelem skanzenu je občanské sdružení společnost Barbora, které vniklo v roce 1993, a skanzen provozuje více než 10 let. Expozici vybudovali členové společnosti ve svém volném čase a je neustále rozšiřována, takže návštěvníci zde najdou každý rok něco nového. Společnost Barbora pořádá každý rok několik významných akcí.

Skanzen je otevřen od května do října v časech uvedených v tabulce. Časy označují odjezd vlaku, prohlídka muzea a štoly začíná vždy hned po příjezdu vlaku. Čekání na vlak si můžete zpříjemnit s točeným pivem a základní nabídkou studených i teplých pokrmů.

DEN V TÝDNU ODJEZDY VLAKŮ
pondělí zavřeno
úterý – pátek
(jen červenec a srpen)
11:00 – 12:30 – 14:00 – 15:30
sobota + neděle + státní svátky
(po celou sezónu)
11:00 – 12:00 – 13:00 – 14:00 – 15:00 – 16:00*
* poslední nedělní prohlídky se nekonají v září a říjnu

Jízda vlakem
Projížďka vlakem úzkorozchodné železnice v povrchové části lomu, délka jízdy cca 20 minut.

Muzeum + štola
Prohlídky s průvodcem začínají po příjezdu pravidelného vlaku u muzea, délka prohlídky cca 60 minut (40 minut muzeum, 20 minut štola).

Hlavní budova muzea
V hlavní budově muzea jsou celkem čtyři expozice věnující se následujícím tématům:
Těžba a doprava vápence v Českém krasu.
Geologie a speleologie.
Nákladní lanové dráhy.
Dobová strojní dílna.

Štola
Pěší prohlídka podzemí, důlní technika v přirozeném prostředí, kolejová vozidla.
Z bezpečnostních důvodů není možný vstup dětí do 3 let do podzemí, dětem do 6 let vstup nedoporučujeme, nevhodné pro klaustrofobiky, stálá teplota 8°C.

Vstupenky jsou v prodeji pouze v „tramvaji“, 100 % vstupného jde do rozvoje skanzenu. Velikost skupiny je omezena počtem 30 osob (Jste větší skupina? Instrukce zde) . Prohlídka s průvodcem se koná pouze v případě, že se jí zúčastní alespoň 5 osob platících základní vstupné.

MUZEUM + ŠTOLA JÍZDA VLAKEM
Dospělý (15 – 65 let) 120 Kč 90 Kč
Dítě (3 – 15 let) 80 Kč 60 Kč
Dítě do 3 let Není možné (štola) Zdarma s dospělým
Rodina (max. 3 děti) 320 Kč 240 Kč
Student (do 26 let)/Senior (od 65 let)/ZTP 80 Kč 90 Kč
Vstup zdarma pro obyvatele obce Svatý Jan pod Skalou

 

 

Autor: https://www.youtube.com/channel/UCVuCg3liU5gkZA64XqroSjg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

X
X