V dnešními tipu se podíváme na místa odkud můžete pozorovat vzlétat a přistávat letadla. Letiště Václava Havla připravilo několik možností, jak se dostat blíže k letadlům a vyfotit tak ideální snímek. V současné době je provoz na hlavní dráze 06/24 uzavřen (do konce června 2022), proto doporučujeme využít spíše val a trasu od Hostivice.

Vyhlídkový val Kněževes

Nový val určený pro pozorování letadel. Ten původní musel být v květnu roku 2018 zrušen, jelikož bránil stavbě produktovodu leteckých pohonných hmot a plánovanému rozšíření perimetru letiště. Nový val je vyšší o téměř dva metry a oproti původnímu byl posunut o 51 metrů dále od přistávací dráhy. V blízkosti valu naleznete odpadkové koše a chemickou toaletu. Do budoucna se plánuje výstavba dětského hřiště. Val je vhodný k pozorování dráhy 06/24.

K valu se dostanete pěšky po nezpevněné štěrkové cestě, která vede od přilehlé komunikace (ulice Na staré silnici). Zaparkovat lze nedaleko restaurace V Maštali (zhruba 100 m od valu). Do Kněževsi se dostanete i autobusovou dopravou.

 

Vyhlídkový val Hostivice

Tento val se nachází u křížení vzletových a přistávacích drah RWY 12/30 a RWY 06/24. Val byl otevřen v roce 2012 a lze z něj sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše, a to nad úrovní oplocení letiště.

K valu se dostanete pouze pěšky nebo na kole. Jedná se o příjemnou zhruba 4 km procházku, která začíná v obci Hostivice (ulice Cihlářská).

 

 

 

 

Na Youtube je zajímavý průvodce, kudy se k valu dostat.

Zdroj videa: https://www.youtube.com/c/flyRosta

Otvory v oplocení

Přímo v oplocení neveřejného prostoru letiště se na několika místech nacházejí otvory určené pro objektivy fotoaparátů, aby letečtí fandové mohli snadněji získávat své úlovky v podobě zajímavých snímků. Umístění otvorů, stejně jako jejich tvar, bylo projednáno se samotnými spottery a odpovídá nejoblíbenějším bodům, které veřejnost při focení letadel využívá.

V současné době je fotografům k dispozici 54 otvorů, které jsou umístěny v různých částech oplocení po celém obvodu letiště.

 

Další možnosti focení letadel

K pozorování a fotografování letadel doporučujeme využít i střechu OC Šestka, kde v současné době lze také dobře vidět přistávající letadla (právě díky uzavřené hlavní dráze).

 

 

Mapa spotů pro sledování letadel

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
X
Naše Kladno

FREE
VIEW