Hrad Červený Újezd je historizující novostavba hradu postavená ve stylu rytířské tvrze a usedlosti v letech 2001–2002 ve vesnici Červený Újezd v okrese Praha-západ, nedaleko Unhošti.

Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz

Tato kopie historického sídla nám umožňuje snít v moderní době. Hlavním záměrem této pozoruhodné stavby bylo od počátku seznámit návštěvníky s majitelovou rozsáhlou sbírkou. Snažíme se přiblížit dnešní generaci životní styl našich předků a s láskou pečujeme o všechny exponáty.

Tento novodobý umělý hrad není totožný s původním zámkem a přilehlým hospodářským dvorem v Červeném Újezdu. V 16. století jej spravovali potomci Jana Žďárského ze Žďáru, pod Červený Újezd v roce 1580 Gotthard Florian připojil i správu Nučic a Tachlovic, po roce 1582 oddělili Žďárští červenoújezdské panství na čas od kladenského. V době obsazení levobřežní části Prahy pasovskými žoldnéři táhnoucími se souhlasem Rudolfa II. na Prahu (1611) byl Červený Újezd vyplundrován. Král Matyáš, Rudolfův bratr a protivník, po své korunovaci na římskoněmeckého císaře v roce 1612 prokázal rodině Žďárských čest tím, že navštívil v Červeném Újezdě Ctibora Tiburce Žďárského a jeho nezletilého svěřence Floriána Jetřicha, vlastníka panství.

Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz

V restauraci Krčma si můžete z bohatého jídelního lístku vybrat například halušky s lesními houbami, vepřovou panenku s hruškami, vepřová žebra s pikantním salátem, jehněčí na česneku a mnoho dalšího. Osvěžit se lze tradiční malinovkou, plzeňským pivem nebo vínem ze sklepů Lechovice.

V interiéru hradu najdete rozsáhlé muzeum českého venkova. Jde o stálou expozici asi 4000 předmětů, které pocházejí v celé České a Slovenské republiky a představují každodenní život na venkově v období od 17. do 20. století.  Muzeum je přístupné celoročně vždy od čtvrtka do neděle od 9 do 16 hodin. V zimních měsících je muzeum přístupné jen o víkendech. Zdejší průvodkyně zajistí poutavý výklad pro všechny věkové kategorie (základní, střední, ale také mateřské školy). Prohlídka s průvodcem trvá přibližně 50 minut. V případě větších skupin je lepší se objednat. Muzeum bohužel není bezbariérové.

Kudy na Hrad Červený Újezd?

Možností je samozřejmě několik. Z Kladna můžete vyrazit na kole, pěšky, autem,… Trasa na kole je dlouhá přibližně 14km, takže ji zvládne i méně zdatný kolař. Tras vede několik.

 

Vstupné do muzea

dospělí                                     180 Kč

děti od 4 let, studenti, ZTP       100 Kč 

(Na hradě Červený Újezd nelze platit kartou. Děkujeme za pochopení.)

 

Zahrada se skanzenem

Obzvlátě v jarním a letních měsících stojí za to navštívit naši zahradu, na které můžete najít mnoho vzácných květin a dřevin. Při procházce si můžete prohlédnout náš skanzen, repliku větrného mlýna, sušárnu chmele, zvonici, vinné sklepy a mnoho dalšího. Většina staveb má zpřístupněný interiér.

 

Zahrada a skanzen jsou přístupné celoročně od pátku do neděle v době od 9 do 16 hodin. Vstupenka není nijak časově omezená, můžete být v zahradě celý den.

 

Vstupné do zahrady

dospělí                                     100 Kč

děti od 4 let, studenti, ZTP       60 Kč 

(Na hradě Červený Újezd nelze platit kartou. Děkujeme za pochopení.)

 

Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz

 

Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz

 

Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz

 

Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz

 

Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz
Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz

 

Zdroj: hrad-cervenyujezd.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
X
Naše Kladno

FREE
VIEW