Referendum o zákazu heren na území města Kladna se konalo souběžně s prvním kolem prezidentské volby. Deset tisíc Kladeňáků v referendu podpořilo zákaz hazardu, tři tisíce místních naopak hlasovalo proti tomuto návrhu. Referendum ale nebylo platné, protože v něm svůj hlas odevzdalo 26 % obyvatel místo potřebných 35 %.

Iniciativa Kladno bez hazardu podala ke Krajskému soudu v Praze žalobu na město Kladno kvůli způsobu, jakým referendum probíhalo. Zastánci referenda se opírají o stanovisko Ministerstva vnitra, podle kterého by komisaři ve volebních okrscích měli vydávat automaticky každému voliči hlasovací lístky jak k prezidentské volbě, tak k referendu. To se ale nedělo. Soud rozhodl o nutnosti konání nového referenda v náhradním termínu.

Na včerejším jednání zastupitelstva byl stanoven nový termín referenda na sobotu 15. dubna 2023. Pro tento termín hlasovalo dvaadvacet zastupitelů a podpořili jej tak i tři zástupci z řad opozice. Pět se jich zdrželo a pouze pět hlasovalo proti. Na úhradu nákladů spojených s referendem bylo vyčleněno 500 tisíc korun z rozpočtové rezervy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
X
Naše Kladno

FREE
VIEW