Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Návštěvníci mohou zavítat do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879 a nově pak od 1. 3. 2023 také do reprezentačního 1. patra.

Zdroj: https://www.obec-lany.cz/

 

Zámecký park

Kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš je veřejnosti již přístupný!

Zámecký park byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika, jehož nejvýraznější stopou je především zeď na východní straně při hrázi rybníka, jejíž součástí je impozantní kašna. Tvoří jí pět dórských sloupů zdobených bronzovými lvími hlavami, z nichž vytéká voda do kašny a jako jeden mohutný proud spadá do rybníka. Symbolicky lví hlavy představují původní země Československa: Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus. Takto vyjádřil architekt celistvost nově vzniklého státu.

 • Návštěvní doba parku v roce 2023 (vstup je bezplatný):      
Úterý, středa, pátek (v pondělí a ve čtvrtek je park uzavřen) 10.00 – 20.00 (duben – září); 10.00 – 16.00 (říjen – březen)
Soboty, neděle, svátky 9.00 – 20.00 (duben – září); 9.00 – 16.00 (říjen – březen)
Vstupné bezplatné
Kostel Nejsvětějšího Jména Ježíš – Zdroj: https://www.obec-lany.cz/
Zámecký park – Zdroj: https://www.obec-lany.cz/
Zámecký park – Zdroj: https://www.obec-lany.cz/

Nové prohlídky reprezentačního 1. patra zámku Lány

Poprvé v historii se v zámku Lány zavádějí od 1. března 2023 pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost. Návštěvníci se seznámí s reprezentačním patrem zámku a jeho historií. Průvodci věnují zvláštní pozornost památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu. Prohlídky jsou určeny primárně návštěvníkům z řad českých občanů a budou probíhat v češtině. Zahraničním návštěvníkům budou k dispozici psané informační texty.

U vstupu do areálu budou návštěvníkům podány základní informace o lánském zámku a parku, západním schodištěm pak vystoupí do reprezentačního prvního patra. Prohlédnou si Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, Knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Spojovací chodbou pak projdou do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale sestoupí po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku a program zakončí v interiéru kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš. Cena za komentovanou prohlídku s průvodcem SPH je stanovena na 200,- Kč plná cena, 100,- Kč snížená cena (děti 2–16, studenti do 26 let, senioři od 65 let a držitelé průkazů ZTP či ZTP/P), 400,- Kč rodinná cena (až 2 dospělé osoby a 1–5 dětí do 16 let). Poplatek za prohlídku uhradíte v pokladně zámku Lány.

Pro rezervaci na aktuálně vypsané prohlídky klikněte zde.

 

 

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

 

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Křivoklátsko bývá charakterizováno jako kolébka české myslivosti. Roku 1713 vytvořil Jan Josef z Valdštejna na císařskou žádost v severní části křivoklátského panství z lesních revírů tradičně bohatých na zvěř rozlehlou oplocenou oboru, určenou pro hony nejvyšších aristokratických kruhů. Velká valdštejnská obora zahrnovala mimo dominikální pozemky také 300 měr (asi 57,55 ha) rustikální a zádušní půdy. Její plocha činila celkem 49 194 měr (9 436,45 ha); obehnaná byla zčásti dřevěnou hradbou dlouhou 25 100 dolnorakouských sáhů (bezmála 47 km). Svého času to byla největší obora v Čechách.

V roce 1817 byla v části starobylé valdštejnské obory nově zřízena menší Lánská obora o rozloze 3 000 ha, zahrnující revíry Lány a Ploskov, určená pro intenzivní chov vysoké zvěře. Současně vstoupil v platnost Honební řád Jáchyma z Fürstenberka (5. září 1817), v němž bylo podrobně rozepsáno, jak v nové oboře hospodařit a jak se tam chovat. Potíže s údržbou dřevěného oplocení přiměly knížete Karla Egona I. z Fürstenberka ke stavbě bytelné oborní zdi.

Blízkost proslulé obory byla jedním z hlavních důvodů, proč byl v roce 1921 zvolen jako přechodné prezidentské sídlo právě lánský zámek. Kancléř JUDr. Přemysl Šámal se prý nechal slyšet, že mnohé diplomatické problémy, které se na oficiálních místech zdají být neřešitelné, se v důvěrném ovzduší honů vyřeší zcela snadno.

Naučná stezka začíná a končí na okraji obce Lány, parkoviště pro návštěvníky naučné stezky (u silnice směr Křivoklát), nedaleko sídla Lesní správy Lány. Je dlouhá asi 4,5 km a je na ní 22 zastávek. Zpřístupněna je ukázková část Lánské obory s dřevěnou vyhlídkou na výběh vysoké zvěře. Okružní naučná stezka spojuje obec Lány s touto ukázkovou částí. Stezka seznamuje s faunou, flórou a přírodními poměry Lánské obory a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Zdroj: https://www.infocesko.cz/

 

 

SEZNAM ZASTÁVEK

Společná úvodní část trasy

 • Mapa naučné stezky k ukázkové části Lánské obory
 • Chráněná krajinná oblast „Křivoklátsko“

Žlutá přístupová trasa

 • Lánská obora
 • Natura 2000
 • Lesní mravenci
 • Způsob hospodaření pro vznik nového lesa
 • Systém a řízení ochrany přírody

Ukázková část obory

 • Lánská obora
 • Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko – fauna
 • Bažantnice Amálie
 • Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko – flóra
 • Lánská obora
 • Jelen evropský (dva panely)
 • Jelen sika japonský (dva panely)
 • Daněk skvrnitý (dva panely)
 • Muflon (dva panely)
 • Jelen Dybowského (dva panely)
 • Prase divoké (dva panely)

Oranžová přístupová trasa

 • Lesní správa Lány
 • Křivoklátsko biosférickou rezervací
 • Lesní správa Lány
 • Lesní správa Lány

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
X
Naše Kladno

FREE
VIEW