Tip na výlet: Bunkr Drnov

Přijďte navštívit jeden z největších zpřístupněných bunkrů v ČR a nasát atmosféru období studené války v tehdejším Československu.

Provedeme vás bývalým velitelstvím protivzdušné obrany a seznámíme s tím, jak objekt fungoval a jaké bylo jeho vybavení pro případ válečného ohrožení. Dále si pak sami zblízka prohlédnete sovětskou raketovou techniku a nahlédnete do sálů bojového velení, odkud byla řízena. Dozvíte se také mnoho informací o obraně vzdušného prostoru státu.

Muzeum protivzdušné obrany se nachází v podzemním objektu, který mezi lety 1985 a 2003 sloužil armádě jako Společné velitelské stanoviště 71. protiletadlové raketové brigády, 56. radiotechnického praporu a naváděcího stanoviště NS-5.

Objekt byl postaven v letech 1981 až 1984. Dne 1. května 1985 začíná armáda objekt aktivně používat. Až do konce provozu v roce 2003 se odsud nepřetržitě zajišťovala bezpečnost vzdušného prostoru nejen nad Prahou, ale nad celou západní částí republiky. Provoz objektu byl ukončen po vstupu republiky do NATO. Po roce 2003 následuje odtajnění a převod objektu spolku okolních obcí. V roce 2009 začíná občanské sdružení Bunkr Drnov s přípravami pro zpřístupnění objektu veřejnosti, v roce 2014 se Muzeum protivzdušné obrany Bunkr Drnov otevírá veřejnosti.

Celý několikapatrový objekt je vybaven původním technickým zařízením, které je zcela unikátní a velmi dobře zachovalé. V části objektu, která prošla rekonstrukcí, je umístěna expozice raketové techniky. V současné době si zde návštěvníci mohou zblízka prohlédnout sovětské rakety systémů S-75 Volchov a Dvina, S-125 Něva, S-200 Vega a 2K12 Kub. V expozici se nachází i „pradědeček“ protivzdušných obranných prostředků – dvojkanón PLDvK vz. 53. Mimo toho jsou také vystaveny drobnější exponáty včetně protiletadlových raket OSA a STRELA.

V první části prohlídky vás odborný průvodce provede technologickým zázemím objektu, které sloužilo pro udržení bojeschopnosti při různé vnější chemické a radiační situaci, a ukáže, jak pracují jednotlivé systémy zajištění životaschopnosti obsluh a chodu techniky.

V druhé části prohlídky navštívíte sály bojového velení a bývalý důstojník, který v bunkru sloužil téměř 10 let, vás seznámí s tím, jak protivzdušná obrana fungovala jako celek. Podá také výklad k sovětské raketové technice používané k obraně vzdušného prostoru Československé, později České republiky. Zblízka si budete moci prohlédnout rakety komplexů S-75, S-125, S-200, které jsou umístěny v naší unikátní vnitřní expozici.

Délka prohlídky je cca 65 – 75 minut.

Těšíme se na vás v sezóně 2019, kterou odstartujeme 1.června.

Bunkr Drnov je v roce 2019 otevřen v následujících termínech:
  • od 1. června do 14. září každou sobotu
  • od 7. července do 25. srpna navíc každou neděli

Najdete nás 5km od města Slaný, v bývalém vojenském areálu na návrší mezi obcemi Podlešín, Zvoleněves a Žižice. K muzeu vede pouze příjezdová komunikace od silnice Zvoleněves-Žižice.

Příjezdová komunikace: 50°14’11.994N, 14°10’21.589E.
Parkoviště u objektu: 50°13’45.51″N, 14°9’38.61″E.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
X
Naše Kladno

FREE
VIEW