Vážení přátelé,
taky si umíte představit, že se na jaře společně proháníme v Solvayových lomech parním vlakem? My jednoznačně ano a věříme, že i vy nás v tom podpoříte a vrátíme zvuk parní píšťaly natrvalo do Českého krasu!
Máme totiž jedinečnou šanci získat provozuschopnou parní lokomotivu Schwartzkopff z roku 1927. Jmenuje se Bronhilda, je úžasná a přesně by pasovala k nám do skanzenu. Stojí opravdu nemálo peněz, ale něco máme naspořeno a něco si můžeme půjčit. Ovšem ještě něco chybí a stejně bychom neradi, abychom zamrzli na splácení peněz a úroků na mnoho dalších let… Věříme, že vás vzděláváme i bavíme, a teď nám to trochu oplatíte – přispějete nám na tuhle parní krásku co nejdřív!
Podobných úzkorozchodných lokomotiv bylo v Československu okolo 2,5 tisíce většinou československé a německé výroby. Do dnešních dní se jich na našem území dochovalo jen kolem 30.
Těšíme se na svezení s vámi!
Více informací a rozličné odměny za vaši podporu jsou připraveny na stránce sbírky

Kdo za projektem stojí?

Skanzen Solvayovy lomy, který se nachází mezi Prahou a Berounem, provozujeme pod hlavičkou Společnosti Barbora z. s. – spolku přibližně 20 dobrovolníků (čti: nadšenců až bláznů), kteří ve svém volném čase vytváří muzeum nejen lomařství, ale i všeho možného spojeného s lomy a hornictvím. Skanzen v roce 2023 oslaví již čtvrtstoletí fungování, spolek je ještě o pět let starší. V provozu máme úzkorozchodnou dráhu (délka okruhu přes 2 km), muzejní expozice včetně funkční strojovny a původní štolu. Ve skanzenu je k vidění více než 40 lokomotiv a přes 350 vozíků, několik demprů, bagrů, drtiče, třídič a mnoho dalších technických zařízení.  Mezi lokomotivami sice jedna parní je, ale bohužel s tolika zásadními technickými problémy, že s jejím provozem v nejbližších letech nemůžeme počítat. Více informací o nás je na webu www.solvayovylomy.cz .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

X
X
Naše Kladno

FREE
VIEW