Načítám Akce

Výstava Zmizelé Sudety

30 Září 2020 8:00 - 16:00

Od 10. září 2020 pro vás otevřeme novou putovní výstavu zapůjčenou od společnosti Antikomplex. Výstava s názvem Zmizelé Sudety mapuje různé oblasti Čech a Moravy, ve kterých došlo po druhé světové válce k vysídlení německé menšiny.
Nejmarkantnější proměnou prošly pohraniční horské oblasti a to právě v důsledku vysídlení původních obyvatel a nepříliš úspěšnými snahami o znovuosídlení. Výstava přibližuje poválečné osudy kulturní krajiny a obcí, z nichž mnohé zmizely.
Co však dělá výstavu výjimečnou a z čeho pramení její úspěch, jsou fotodvojice, které nabízí možnost srovnání podoby míst v minulosti a dnes. Některé z historických fotografií jsou staré i více jak sto let, v kontrastu k nim stojí snímky z přelomu milénia, které zachycují stejná místa. Zmíněné fotografie nejlépe dokládají proměnu rázu krajiny a zhmotňují tak pomyslný otisk dějin v krajině.
Cílem je ukázat zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím.

Výstava bude doplněna zajímavými přednáškami Klubu cesty za poznáním v rámci cyklu Historie Sudet. Můžete tak získat ucelený pohled na celou problematiku sudetoněmecké otázky.

Těšíme se na vaši návštěvu!

  • akce již proběhla.

Podrobnosti

Datum:
30 září
Čas:
8:00 - 16:00
Rubrika Akce:
Webová stránka:
https://www.facebook.com/events/1581270085368077

Místo konání

Muzeum Nové Strašecí
U Školy 123
Nove Straseci, 271 01 CZ
+ Google Mapa