út29dub18:00út21:0018:00 - 21:00 Rok 1945 v československé a polské kinematografii 50. a 60. let: II. Osvobození a odplataTyp událostiOstatní

Podrobnosti události

Přednášky pro veřejnost o zobrazení a cítění konce války ve filmu druhé poloviny minulého století.

Druhá část: Osvobození a odplata

V době, kdy návštěvníci československých kin mohli poprvé shlédnout filmy „Smrt si říká Engelchen“, „Kočár do Vídně“, anebo polské „Popel a démant“ a „Kanály“, uplynuly od konce druhé světové války přesně dvě desetiletí. Nemálo z nich neslo si na ni s sebou v paměti uložené prožitky a vzpomínky, nepochybně mnohdy osobně bolestné a traumatické. Byly stále kolektivně sdílenou zkušeností. Zároveň odstup dvaceti let nabízel již dostatečný prostor pro novou reflexi, pro pohled často neviděný a nepsaný bezprostředností. Přišel také s dobou, která se jevila v mnohém jako nadějnější. Zbavovala se nejkřiklavějších pozůstatků ideologické vyhrocenosti. Její současníci začali se ohlížet zpět i ke svým ještě nedávným zločinům a také hovořit o problémech aktuálních. Věřili, že otřesům 20. století je u konce…

Téma 2. světové války patří v žánru historického filmu dodnes mezi nejčastější. Přesto syrovost filmových vyprávění právě ze 60. let lze jen těžko přehlédnout. V čem byla silná sdělení „polské filmové školy“ a československé kinematografie té doby? Jak hrané filmy odpovídaly dobovým diskusím o minulosti? Za jakých okolností byly vyrobeny? A lze v nich nalézat nadčasovost? Odpovědi se pokusíme nalézt a výročí osvobození 1945 připomeneme dvojicí přednášek.

Přednáška navazuje na přednášku na stejné téma, která proběhne 15. 4. od 18:00.

Přednáší PhDr. Jan Bárta, Ph.D.
Historik a edukátor muzea. Zaměřuje se odborně na kulturní dějiny, především na historii čs. filmu, a také na dějiny subkultur a neoficiálních hudebních žánrů. Jeho biografii Jana Procházky, významného českého spisovatele a filmového tvůrce 60. let, připravuje ke knižnímu vydání nakladatelství Academia. Výzkumně působí rovněž na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty UK v týmu k dějinám punk a skinheads na přelomu 80. a 90. let. Píše rovněž scénáře ke komiksům a je fanouškem hokejové Poldi Kladno. Domácí kinematografii 60. let považuje a v přednáškovém cyklu představí jako unikátní fenomén, kdy např. právě i k tématu roku 1945 byla vyráběna díla, jež díky souhře unikátních dobových vlivů snesou ve srovnání svou kvalitou i sdělovaným nejvyšší měřítka se vším, co v rámci žánru předtím i později vznikalo.

Vstupné 50 Kč.

https://www.facebook.com/events/516032481570750/

Zobrazit více

Čas

(úterý) 18:00 - 21:00

Místo

Huťská 1375 272 01 Kladno, Czech Republic

Organizátor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Naše Kladno

FREE
VIEW