Po stopách zaniklé úzkokolejky Slaný – Smečno

Nově vzniklé železniční muzeum Výtopna Slaný z.s. pořádá v sobotu 16. března pochod po tělese zrušené úzkorozchodné železnice mezi Slaným a Smečnem. Tu nechal vybudovat v letech 1903–1904 hrabě Jindřich Clam-Martinic pro potřeby smečenského panství, zejména cukrovaru ve Studeněvsi. Její délka byla zhruba 15 kilometrů. Trať byla provozována do roku 1932.

 

Sraz zájemců o tuto akci je v sobotu v 9:30 hodin na nádraží Českých drah ve Slaném, kde bude start zhruba 15kilometrové túry po tělese bývalé železnice na trase Studeněves – Přelíc – Smečno. Je třeba mít tedy vhodnou obuv a oblečení.

Účastníci cestou uvidí zajímavé pozůstatky této dopravní stavby, jako jsou klenutý cihlový most přes Řisutský potok za Studeněvsí, hluboký zářez mezi Studeněvsí a Přelící, násep přes údolí Šternberského potoka, můstek přes Muclavský potok u Smečna, hluboké zářezy před Smečnem a budovu bývalého nádraží úzkokolejky ve Smečně. Předpokládané ukončení akce je kolem půl třetí odpoledne ve Smečně. Zpět do Slaného se dostanete autobusem, který odjíždí ve 14:51 hodin.

Datum

16. 03. 2019

Čas

09:30 - 15:00

Místo

Nádraží ČD Slaný

Napište komentář